Barometr zawodów 2021

Raport podsumowujący badanie w województwie pomorskim

Autor

  • Justyna Braczko Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
  • Justyna Dworak-Wróbel Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
  • Dorota Gabryelczyk Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
  • Barbara Zabłocka Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

Abstrakt

Już po raz szósty mam przyjemność zaprezentować Państwu jednoroczną prognozę zapotrzebowania na pracowników różnych zawodów na pomorskim rynku pracy. Opracowanie wyników Barometru zawodów zawiera informacje o tym jak kształtować się będzie zatrudnienie w województwie pomorskim w roku 2021.

Raport przygotowany został w oparciu o badanie przeprowadzone przez zespół ekspertów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, przy współpracy i zaangażowaniu powiatowych urzędów pracy oraz przedstawicieli instytucji rynku pracy, we wszystkich powiatach naszego regionu.

W tym roku badanie przebiegało w wyjątkowych okolicznościach, podyktowanych pandemią koronawirusa i ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, miało formułę zdalną. Wszyscy zaangażowani w realizację badania musieli dostosować się do nowych warunków pracy, w związku z czym partnerskie działania naszych regionalnych publicznych służb zatrudnienia i instytucji rynku pracy na rzecz tego przedsięwzięcia badawczego, zasługują na szczególne uznanie.

Barometr zawodów 2021 ma przede wszystkim pomagać mieszkańcom Pomorza bez względu na wiek, płeć czy posiadane wykształcenie w podejmowaniu mądrych decyzji o charakterze rozwojowym. Stanowi on cenną wskazówkę dla osób poszukujących pracy lub oczekujących zmian w sferze zawodowej, jest również inspiracją dla pracodawców, nauczycieli, doradców zawodowych. Mam nadzieję, że szczególnie młodzi mieszkańcy Pomorza, którzy stoją często przed niełatwym wyborem szkoły, będą aktywnie korzystać z Barometru, gdyż w kompleksowy i przystępny sposób pokazuje on jakie umiejętności są i będą pożądane przez pomorskich pracodawców w kontekście prognozowanych trendów na rynku pracy, które dotyczą m.in. zmian demograficznych i gospodarczo-społecznych. Ponadto badanie identyfikuje wartość tzw. kompetencji miękkich, które ostatnio zaczynają odgrywać kluczowe znaczenie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, gdyż pozwalają na elastyczne i trafne dopasowanie się do otaczającej nas rzeczywistości.

Pandemia pokazała, że powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany na rynku pracy, które wymagają szybkiej adaptacji do nowych warunków. Obecnie jesteśmy świadkami możliwości jakie daje nam postępujący rozwój technologii, kiedy wśród pożądanych przez pracodawców kompetencji pojawiły się te związane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, a w wielu firmach pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian w organizacji pracy.

Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości na rynku pracy liczyć się będą zarówno pracownicy o wysoko rozwiniętych kompetencjach społecznych, jak i pracodawcy gotowi do tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy, świadomi znaczenia wartości pracowników pracujących zgodnie ze swoimi talentami.

Publikacja Barometr zawodów, która powstała w czasie intensywnych zmian będących efektem pandemii nabiera szczególnego znaczenia dla różnych grup odbiorców. Zachęcam, by traktować ją jako ważny przewodnik przy planowaniu swojego rozwoju zawodowego, zmianie pracy, dokonywania wyborów edukacyjnych, a także jako źródło inspiracji i wskazówkę do poszukiwania nowatorskich rozwiązań, pozwalających na realizację skutecznych przedsięwzięć na rynku pracy.

Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

 

Wydawca: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Kraków 2020, ISBN 978-83-66080-95-9

Pobrania

Opublikowane

31-12-2020